
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 830 µm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Temperature Sensor |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 500 mV |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 13.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Power Dissipation | 13.5 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| power consumption | 13.5 mW |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85.5 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.3 V |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$12.53270
Ext.Price$12.53270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.53270 | $12.53270 |
| 10 | $11.20560 | $112.05600 |
| 25 | $10.59521 | $264.88025 |
| 50 | $10.01807 | $500.90350 |
| 100 | $9.47224 | $947.22400 |
